Richie Young U12 Tournament 2015


Dunnamaggin - Winners 2015



Fixtures
Note: Fixtures are made for Monday’s but if agreed by both teams games can be moved to more suitable times/days.
ALL fixtures must be completed before 8th June. First named team has home advantage.

 Mon 11th May  A      Ballyhale Shamrocks 3-02 vs Slieverue 1-05
   A Kilmacow 0-05 vs Glenmore 5-03
   B Tullogher Rosbercon 1-05 vs Dunnamaggin 4-06
   B Rower Inistioge  2-05 vs Piltown 1-03

 Mon 18th May  A      Ballyhale Shamrocks 1-05 vs Kilmacow 2-04
   A Slieverue 0-01 vs Glenmore 5-09
   B Piltown 3-04 vs Dunnamaggin 4-07
   B Rower Inistioge 1-03 vs Tullogher Rosbercon 3-03

 Mon 1st June
 A      Glenmore 10-10 Ballyhale Shamrocks 1-02
   A Slieverue 0-01 vs Kilmacow 4-04
   B Tullogher Rosbercon 3-6 vs Piltown 3-02
   B Dunnamaggin 3-13 vs Rower Inistioge 2-01

Finals Day
Sat 13th June
D Final - 11am
 Piltown 6-06 vs Slieverue 1-02
  C Final - 12pm
 Rower Inistioge 5-06 vs Ballyhale Shamrocks 3-06
  B Final - 1pm
 Tullogher Rosbercon 3-09 vs Kilmacow 0-04
  A Richie Young Shield - 2pm
 Dunnamaggin 2-06 vs Glenmore 2-04


Group A

 Position

 Team  

 Points

 Played

 Won

 Lost

 Drawn

 1 Glenmore 
 6  3  3
 
 2 Kilmacow
 4  3  2  1  
 3
Ballyhale Shamrocks      2  3  1  2  
 4 Slieverue
 0  3    3  


Group B

 Position

 Team  

 Points

 Played

 Won

 Lost

 Drawn

 1 Dunnamaggin 6 3 3
   
 2Tullogher Rosbercon   
43 2 1 
 3 Rower Inistioge
2
3
 1  2  
 4 Piltown 0
3    3  



This year’s competition will run on the following format:
•    All players U12 on 1 Jan 2015, (born on or after 1 Jan 2003).
•    Entry Fee €50 per team
•    2 Groups of 4 Teams, each team gets a min 1 home game
•    Juvenile posts to be used and placed on 20m lines,
•    12-15 a side depending on numbers
•    Each half 20 mins in duration.
•    Size 3 Sliotar to be used.
•    Each group will be ranked on a league basis, if teams are on equal points the result between the teams will decide league position.
      i.e.scoring difference will NOT be used.
•    All teams will participate on Finals Day.
•    Top team in each group will play “A” Final for the Richie Young Shield.
•    2nd Place in each group will play “B” Final, 3rd Place play “C” Final & 4th Place play “D” Final.
•    20 Winners medals and 20 runners up medals will be awarded for each final.
•    League stages, home team organise and provide a neutral referee.
•    Finals day, Tullogher/Rosbercon will provide referees
•    Home team text exact match score as per referee to 087 27024787 (Sean Kennedy)


Comments